Konsultacje ginekologiczne - profilaktyka zdrowotna i leczenie przypadłości ginekologicznych
Wizyta u ginekologa może odbywać się w spokojnej, empatycznej atmosferze, w której rozmowa o występujących objawach lub planach związanych z rozpoczęciem współżycia czy zajściem w ciążę przebiega z poszanowaniem światopoglądu Pacjentki.
Sprawdzony, doświadczony ginekolog - Chrzanów i okolice.
Z naszego lekarskiego doświadczenia wynika, że wizyta u ginekologa bywa powodem do odczuwania stresu przez Pacjentki. W naszej Klinice staramy się tworzyć wyłącznie pozytywne doświadczenia i zachęcać tym samym do regularnego badania ginekologicznego. Profilaktyka ginekologiczna jest niebywale istotna w życiu każdej kobiety - pozwala zapobiec wielu chorobom, a tym samym przyczynia się do zwiększenia komfortu życia i samopoczucia. Tymczasem aż 7 procent kobiet nigdy nie miało przeprowadzonej cytologii, a 14 procent nie poddało się nigdy USG ginekologicznemu. Ty nie musisz być w tej grupie.
Dbaj o swoje zdrowie i świadomie zaopiekuj się swoimi potrzebami.
Pamiętaj, że większość schorzeń ginekologicznych i uroginekologicznych takich jak świąd, upławy, bolesność w trakcie stosunku czy nietrzymanie moczu może być efektywnie leczonych. Z kolei wcześnie wykryte zmiany nowotworowe w obrębie szyjki macicy są niemal całkowicie uleczalne. W 99% przypadków przedinwazyjny rak szyjki macicy może być wyleczony. Liczy się jednak czas.
Wizyta u ginekologa - kiedy udać się na pierwszą konsultację ginekologiczną?
Na wizytę u ginekologa, jeśli nie występują żadne niepokojące objawy, należy udać się tuż po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Pierwsza konsultacja ginekologiczna najczęściej dotyczy osoby nieletniej - dlatego musi odbyć się w towarzystwie rodzica lub prawnego opiekuna, jeśli Pacjentka ma mniej niż 16 lat. Wskazaniem do wcześniejszej wizyty u ginekologa niż po dacie pierwszej menstruacji są:
- upławy
- pieczenie
- świąd
- bóle w podbrzuszu
- brak owłosienia łonowego i objawów dojrzewania po 12 roku życia
- hirsutyzm (nadmierne owłosienie kobiece)
- rozpoczęcie współżycia.
Jak przebiega konsultacja ginekologiczna?
W czasie konsultacji ginekologicznej lekarz zbiera pełny wywiad od Pacjentki. Pytania zadawane przez ginekologa mogą dotyczyć objawów, z którymi Pacjentka się zgłasza, ale także chorób występujących w przeszłości i schorzeń w rodzinie. Często wywiad dotyka intymnych kwestii, takich jak przebieg cyklu miesiączkowego czy częstotliwości współżycia - informacje te są niezbędne z punktu widzenia medycznego i w wielu przypadkach wpływają na rodzaj stosowanego leczenia oraz zalecenia. W MSM Clinic wywiad oraz badanie ginekologiczne przeprowadzane są wyłącznie przez jednego lekarza, przy zapewnieniu maksymalnej prywatności Pacjentki.
Po wywiadzie Pacjentka proszona jest o zajęcie pozycji na fotelu ginekologicznym, po uprzednim rozebraniu się w ustronnym miejscu i założeniu specjalnej medycznej spódnicy zapewniającej komfort. W czasie badania może zostać wykonane USG transwaginalne, badanie z wykorzystaniem wziernika lub inne - o każdym Pacjentka jest informowana i proszona o zgodę na przeprowadzenie stosownej procedury. Jeśli zachodzi taka konieczność, lekarz kieruje pacjentkę na pogłębioną diagnostykę, która może obejmować histeroskopię, diagnostyczną laparoskopię, kolposkopię lub wyłyżeczkowanie macicy. W MSM Clinic dbamy o to, aby każda Pacjentka czuła się w pełni zaopiekowana i otrzymała wszystkie niezbędne do terapii informacje. Rodzaj leczenia dobierany jest zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną, potrzebami Pacjentki i jej oczekiwaniami co do efektu terapii.
W większości przypadków badanie ginekologiczne jest bezbolesne. Jeśli Pacjentka zgłasza się z objawami chorobowymi mogącymi zwiększać jej podatność na ból, badanie prowadzone jest z dodatkową uważnością i subtelnością, aby nie zwiększać dolegliwości.
Wskazania do konsultacji ginekologicznej
Jeśli nie występują u Ciebie żadne niepokojące objawy, zalecenia światowych Towarzystw Ginekologicznych obejmują 1 wizytę kontrolną u ginekologa rocznie. W przypadku kobiet prowadzących aktywne życie seksualne wskazana jest kontrola 2 razy w roku. A jakie objawy ginekologiczne należy zaliczyć do niepokojących?
- świąd, upławy, pieczenie
- bolesne stosunki
- bolesne menstruacje
- nawracający ból podbrzusza w dowolnym dniu cyklu
- bolesne owulacje
- wzdęcia o nieznanej przyczynie
- nieregularny cykl miesiączkowy
- bardzo długie lub szczególnie krótkie cykle miesiączkowe
- nieregularny cykl miesiączkowy
- wyjątkowo obfite lub skąpe menstruacje
- nagły zanik menstruacji. Do ginekologa warto udać się również jeśli:
- planujesz rozpoczęcie współżycia
- chcesz otrzymać informacje na temat najdogodniejszych dla Ciebie form antykoncepcji
- planujesz zajść w ciążę
- mimo starań nie zachodzisz w ciążę
- chcesz sprawdzić, czy jesteś zdrowa.
Konsultacja ginekologiczna w Chrzanowie - MSM Clinic
Jeśli chcesz odbyć konsultację ginekologiczną w Chrzanowie, zapraszamy Cię do MSM Clinic. Nasz zespół złożony jest z doświadczonych lekarzy, którzy specjalizują się w konkretnych zagadnieniach związanych z ginekologią i położnictwem. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.